Rajd rowerowy na 100-lecie niepodległości

Sprawozdanie z rajdu rowerowego „100 km na 100-lecie Niepodległości”

W pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego – wrześniu, październiku
i listopadzie  najstarsi uczniowie naszej szkoły wraz  z p. dyrektor Haliną Kordaś
i nauczycielem wychowania fizycznego p. Katarzyną Kowalską zorganizowali rajd rowerowy pod hasłem „100 km na 100 –lecie Niepodległości”. Swoim zaangażowaniem i wysiłkiem chcieliśmy uczcić tę wspaniałą rocznicę. Mamy szczęście, „że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą”.

Nasze wyprawy odbywały się w środy w ramach lekcji wychowania fizycznego i zajęć pozalekcyjnych. Swój rajd rozpoczęliśmy 12 września wycieczką po najbliższej okolicy: Zwola- Ryczyska – Glinki – Miastków Kościelny – Zwola.

W kolejnym tygodniu 19 września udaliśmy się na wycieczkę rowerowąpo sąsiedniej gminie Wola Mysłowska. Pokonaliśmy trasę o odległości 15 km zwiedzając Świder, Ciechomin, Baczków.

Następny etap naszej wyprawy to trasa: Zwola – Ryczyska – Zasiadały – Goniwilk – Łomnica – Żelechów – Wilczyska – Zwola mierząca ok. 25 km. Było nam bardzo trudno, ponieważ wiał silny wiatr, ale daliśmy radę i w komplecie dotarliśmy do celu. W Żelechowie dzięki gościnności burmistrz miasta p. Mirosławy Miszkurki  poznaliśmy historię  miasta, zwiedziliśmy piękny odrestaurowany w bieżącym roku ratusz, obejrzeliśmy wystawę prac plastycznych „Żelechów dawniej” oraz wystawę eksponatów archeologicznych pochodzących z prac na płycie rynku.

W kolejna środę 10 października udaliśmy się na trasę: Zabruzdy – Kruszówka – Wola Miastkowska – Kujawy – Miastków Kościelny – Zwola o odległości 20 km. W ten piękny jesienny dzień podziwialiśmy piękno przyrody i poznawaliśmy miejsca, które leżą tak blisko nas, a dla niektórych były dotychczas nieznane. W Miastkowie Kościelnym odwiedziliśmy Urząd Gminy, zatrzymaliśmy się przy pomniku poległych za Ojczyznę oddając im hołd.

Korzystając z pięknej pogody 18 października udaliśmy się do leśniczówki w Wilczyskach na spotkanie z prezesem Warszawskiego Koła Łowieckiego „Świt” p. Markiem Leszczyńskim. Przy wspólnym ognisku pan Leszczyński opowiadał o swojej pracy, ogromnej odpowiedzialności za utrzymanie równowagi w przyrodzie, dokarmianiu zwierząt w okresie zimy oraz współpracy z rolnikami.

Ostatni etap naszego rajdu 7 listopada prowadził do gminy Stoczek Łukowski.  Odwiedziliśmy wieś Jagodne, która należy do naszej parafii, następnie przez Kruszówkę, Zabruzdy
 i Miastków Kościelny wróciliśmy do szkoły pokonując odległość 17 km, a w sumie realizując nasz plan – 100 km na 100 – lecie Niepodległości.

Podsumowując,  nasze wyprawy były świetną okazją do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez aktywność fizyczną poznawaliśmy najbliższą okolicę, podziwialiśmy piękno przyrody, pochylaliśmy się nad miejscami pamięci narodowej, uczyliśmy się przestrzegania zasad ruchu drogowego, współpracy i odpowiedzialności za siebie i innych.